Konkursy Norowania we Fracjii BhFK

Nasza hodowla miała wielki zaszczyt uczestniczyć w bardzo prestiżowych  konkursach norowania w Saint Denis les Rebais we Francjii.  23 maja w sobotę odbył się Międzynarodowy Konkurs CACIT, dzień później miał miejsce Krajowy Konkurs CACT. Konkursy te mają na celu sprawdzenie wytrwałości, a przede wszystkim twardośći psów. Psy pracują w norze typu "osiem" z 3 kotłami, które znajdują się po bokach i na środku ósemki. Pies puszczany jest do okna nory z odległości 3 metrów. Pierwszy kontakt z lisem odbywa się przy kotle numer 1, gdzie pies przez 3 minuty musi oszczekiwać intesywnie zamkniętego tam przez zastawki lisa (ocena głosu jest bardzo ważna). Następnie lis jest wpuszczany na ósemkę, gdy przechodzi do jej 2 połowy puszczany jest pies, który ma za zadanie podążać za nim przez 7 minut, po ich upływie zamykana jest 1 część ósemki i pies musi podążać za lisem przez jeszcze 3 minuty. Po upływie czasu zamykana jest zastawka za psem co umożliwia zapędzenie lisa do kotła i późniejszy kontakt psa z lisem, który po dojściu do lisa przez czas 10 minut musi zakończyć się "zdecydowaną pracą". Przy ewentulanym wygnaniu lis dobiega do następnego kotła i kontakt odbywa się ponownie, tak więc wygnanie nie jest w żaden sposób punktowane. Każdy pies, który zdobywa maksymalną ilośc punktów tj. 100 zostaje nagradzany  wnioskami na championa pracy CACIT lub CACT odpowiednio dla rangi konkursu. Szczególną uwagę przywiązuje się do głosu, nosa-poszuku w norze, wytrwałości i kondycji w podążaniu za lisem  oraz twardości.

W Konkursie łącznie uczestniczyło przeszło 40 psów z Francji, Niemiec, Włoch i z Polski.

Nasze psy pokazały bardzo zdecydowaną pracę co zostało docenione, a rezultaty przedstawiały się następująco:

 

Międzynarodowy Konkurs CACIT:

KONAN Bukowa Ostoja-dyplom I stopnia, 100/100 pkt. CACIT, lokata 2 (GR)

MR.MAX Bukowa Ostoja-dyplom I stopnia, 100/100 pkt.CACIT, lokata 3 (GR)

LINDA Bukowa Ostoja-dyplom I stopnia, 100/100 pkt.CACIT, lokata 5 (GR)

FALK Bukowa Ostoja-dyplom I stopnia,100/100 pkt. CACIT. lokata 6 (GR)

DON-dyplom I stopnia,100/100 pkt.CACIT lokata 7 (GŁ)

DINA Bukowa Ostoja-nie została zkwalifikowana zw. na 3 krotne dogonienie lisa i złapanie go za kitę. Mały wzrost nie okazał się w tym momencie atutem.

 

Krajowy Konkurs CACT:

DINA Bukowa Ostoja-dyplom I stopnia, 100/100 pkt.CACT, lokata 1 (GR)

KONAN Bukowa Ostoja-dyplom I stopnia, 100/100 pkt.CACT, lokata 2 (GR)

FALK Bukowa Ostoja-dyplom I stopnia, 100/100 pkt.CACT, lokata 6 (PP)

LINDA Bukowa Ostoja-dyplom I stopnia, 96/100 pkt. (1pc)

 

 

Warto nadmienić, że nasz pies FALK Bukowa Ostoja zbodył swój 2 wniosek CACIT, tym razem we Francji, poprzedni zaś na Słowacji, a tym samym został Międzynarodowym Championem Pracy C.I.T. I jest to już drugi, po DINIE pies z mojej hodowli, który nosi taki tytuł.

 

 

 

 

 

 

 
stat4u